"Klienci muszą wiedzieć, że reprezentujesz coś dla nich ważnego"
howard schultz
W drukarniach, w studiach graficznych, u architektów, u szeregu producentów codziennością jest posługiwanie się różnego rodzaju paletami kolorów. Pomagamy rozszyfrować ich skróty i przybliżamy wykorzystanie konkretnych palet kolorystycznych w różnych branżach.
CMYK to złożenie czterech kolorów farb drukarskich. Wyrażenie ściśle kojarzone z poligrafią. Każdy projekt graficzny do druku powinien zostać przygotowany w oparciu o kolory CMYK czyli:
RGB to przestrzeń barw powstała w oparciu o właściwości odbiorcze ludzkiego oka. Kolory RGB obserwujemy na urządzeniach wyświetlających obraz: komputerach, telewizorach, aparatach cyfrowych.
RAL to skrót zaczerpnięty od nazwy niemieckiej instytucji utworzonej w latach dwudziestych XX wieku: Reichsausschuss für Lieferbedingungen, od roku 1980 nazywanego: Niemieckim Instytutem Jakości i Oznaczeń RAL. Jednym z zadań instytutu jest systematyzacja opisu kolorów dla zastosowań przemysłowych i handlu mająca zastosowanie w przedstawianiu kolorów farb, lakierów, proszków i tworzyw sztucznych.
Zakresy palety kolorów RAL są następujące:
Skrót od Natural Colour System jest stosowany przez architektów, projektantów i producentów materiałów, w przemyśle zajmującym się kolorami. A także przez producentów różnych wyrobów oraz przez sprzedawców na całym świecie. System kolorów NCS zapewnia uniwersalny język kolorów, który umożliwia łatwe porozumiewanie się między projektantami, klientami i producentami. Dzięki temu systemowi możemy precyzyjnie określić kolor materiału lub produktu, co ułatwia proces produkcji.
Paleta kolorów NCS jest również bardzo przydatna dla osób, które zajmują się dekoracją wnętrz czy projektowaniem mebli. Zapewnia ona możliwość dopasowania kolorów do różnych rodzajów materiałów, tym samym tworzenia spójnych aranżacji. Warto także podkreślić, że system ten jest prosty w użyciu i łatwy do nauki, dzięki czemu może być stosowany przez osoby o różnym stopniu zaawansowania w dziedzinie projektowania i kolorystyki.
To międzynarodowy system kolorystyczny zawierający 2390 kolorów podstawowych, około 600 kolorów metalicznych i 300 kolorów neonowych i pastelowych stosowany w poligrafii. Dzięki zastosowaniu palety kolorów Pantone możemy uzyskać identyczną barwę naszego projektu w druku, zlikwidujemy różnice w barwie czy odcieniu kolorów pomiędzy poszczególnymi kopiami. Farby pantonowskie spełniają natomiast ściśle określone normy i są gotowymi mieszankami, co sprawia, że niemalże zawsze dają identyczny odcień. Dodatkowo, drukowanie za pomocą palety Pantone pozwala uzyskać trudne do wydruku w CMYKu odcienie metaliczne, takie jak złoto czy srebro.
Na koniec pamiętaj o najważniejszym: przy doborze jakiegokolwiek produktu posługuj się wzornikiem przy świetle dziennym. Nie polegaj na monitorze czy smartfonie, każdy ekran jest inaczej skalibrowany tym samym odbiór kolorów będzie różny.