"Klienci muszą wiedzieć, że reprezentujesz coś dla nich ważnego"
howard schultz
Niezbędnym narzędziem pracy montażysty reklam jest drabina. Wejście po drabinie to często jedyny sposób, by wykonać niektóre prace na wysokości. Drabina jest jednak środkiem mało stabilnym, w porównaniu do innych rozwiązań takich jak rusztowanie czy podnośniki. W związku z tym konieczne jest ścisłe przestrzeganie przepisów BHP związanych z pracą na drabinie, by zminimalizować ryzyko wypadku i zadbać o bezpieczeństwo.
Zalety korzystania z drabiny to szybkość rozstawienia, minimalna ilość miejsca potrzebna do pracy, szybkość poruszania się, łatwość przesunięcia czy przestawienia w inne miejsce, dostępne różne długości i zasięgi pracy.
Z drabiny najczęściej wykonujemy montaż reklam takich jak:
Drabina to niezbędny element przy większości pomiarów miejsc pod przyszłe szyldy reklamowe czy folie okienne. Pomocna jest również przy serwisach istniejących reklam.
Drabina zawsze powinna być dopasowana do pracy jaką chcemy wykonać, unikamy tym samym ryzyka wystąpienia groźnych dla zdrowia sytuacji. Nawet sprawna, ale zastosowana niezgodnie z przeznaczeniem drabina może prowadzić do upadku z wysokości. Po drabinie poruszamy się w obu kierunkach twarzą do szczebli, nigdy w drugą stronę.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drabin o różnych parametrach:
drabiny domowe > 2-, 3-, 4- czy nawet 8-stopniowe |
drabiny profesjonalne > przystawne, rozstawne, teleskopowe, drabino-rusztowania |
Sprzęt ten różni się od siebie:
Wszystkie te parametry mają znaczący wpływ na wysokość roboczą i maksymalną nośność. Zawsze szukajmy konstrukcji jak najlepiej dopasowanych do naszych potrzeb, dbając o zdrowie swoje lub pracownika.
Odzież ochronna i środki ochrony indywidualnej
Pracownik korzystający z drabiny powinien mieć na sobie:
Jeśli praca na drabinie wykonywana jest na wysokości powyżej 2 metrów, pracownik musi zostać wyposażony w szelki ochronne z krótką linką i urządzeniem samohamownym.
Przed rozpoczęciem pracy należy:
1). Sprawdzić sprzęt pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Podłużnice i szczeble drabiny muszą być wykonane z materiału nieuszkodzonego, połączone ze sobą mocno i trwale, a w drabinach aluminiowych proste i niewygięte.
2). Zadbać o prawidłowe ustawienie drabiny. Teren musi być płaski a podłoże stabilne. Nigdy nie należy używać drabiny rozstawnej jako przystawnej.
Ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy
§ 105. Praca na wysokości – pojęcie
1. Pracą na wysokości w rozumieniu rozporządzenia jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
2. Do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta:
1) osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi;
2) wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.