Kreujemy reklamę Wspieramy twój biznes

"Klienci muszą wiedzieć, że reprezentujesz coś dla nich ważnego"
howard schultz

frezowanie - definicja, proces, narzędzia

Frezowanie krok po kroku – definicja, materiały, narzędzia, reklama

Definicja frezowania

Frezowanie to proces obróbki mechanicznej, w którym używa się narzędzi zwanych frezami do usuwania materiału z obrabianego przedmiotu. Frezy są narzędziami obrotowymi, zazwyczaj posiadającymi wiele ostrzy lub zębów, które mogą skrawać materiał, gdy obracają się wokół własnej osi. Proces ten jest powszechnie stosowany w przemyśle metalowym, drewnianym, plastikowym jak i w branży reklamowej do produkcji różnych elementów oznakowania firm. Usługa cięcia na ploterze frezującym jest jedną z usług firm z branży reklamowej.

W procesie frezowania obrabiany materiał jest umieszczany na stole a frez obraca się i przemieszcza względem materiału, usuwając nadmiar materiału i tworząc pożądany kształt, powierzchnię lub otwory. Frezowanie może być stosowane do różnych celów, takich jak tworzenie precyzyjnych elementów mechanicznych, kształtowanie powierzchni, wykonywanie rowków i otworów, a także wytwarzanie detali artystycznych.

Jakie materiały można frezować?

Frezowanie może być stosowane do obróbki wielu różnych materiałów, zarówno metalicznych, jak i niemetalicznych. W poniżej tabeli wykaz najczęściej ciętych materiałów.

METALStal (w tym stal nierdzewna), aluminium, miedź, mosiądz, żeliwo, tytan
TWORZYWA SZTUCZNETworzywa termoplastyczne (takie jak polietylen, polipropylen, polichlorek winylu PVC, polistyren), tworzywa termoutwardzalne (epoksydy, poliestry), akryle (pmma), płyty warstwowe, płyty kompozytowe
DREWNODrewno miękkie (typu sosna, jodła), drewno twarde (typu dąb, buk), materiały drewnopodobne (np. sklejka, MDF, HPL)
GUMYGumy naturalne i syntetyczne
INNEGips, pianki

Ważne jest, aby dobrać odpowiednie narzędzie do konkretnego materiału, ponieważ różne materiały wymagają różnych prędkości obrotowych, głębokości cięcia i chłodzenia podczas pracy.

frezowanie - definicja, proces, narzędzia

Rodzaje frezów

Każda obróbka krawędzi oraz powierzchni materiału wymaga doboru odpowiedniego narzędzia. Istnieje wiele rodzajów frezów, a wybór odpowiedniego zależy od rodzaju materiału, który jest obrabiany, oraz wymagań dotyczących końcowego produktu.

Oto kilka podstawowych rodzajów frezów stosowanych w procesie frezowania:

1. Frezy walcowe (cylindryczne): Mają cylindryczny kształt i są powszechnie używane do frezowania rowków, otworów, a także do obróbki płaszczyzn.

2. Frezy kulowe: Charakteryzują się zaokrąglonym końcem i są używane do frezowania trudno dostępnych obszarów oraz do obróbki detali o zaokrąglonych krawędziach.

3. Frezy do rowków: Zaprojektowane specjalnie do frezowania rowków różnych kształtów i rozmiarów.

4. Frezy do wykonywania otworów: Są dostosowane do precyzyjnego wiercenia otworów o określonym rozmiarze.

5. Frezy do powierzchni płaskich: Stosowane do uzyskiwania płaskich powierzchni na obrabianym materiale.

6. Frezowanie wypukłe: Frezy te mają ząbki umieszczone po obu stronach narzędzia i są używane do frezowania wypukłych powierzchni.

7. Frezowanie wklęsłe: Frezy te mają ząbki skierowane w jednym kierunku i są używane do frezowania wklęsłych powierzchni.

8. Frezowanie profilowe: Do frezowania różnych kształtów i profili na obrabianym materiale.

9. Frezowanie skośne: Frezy te są skośne pod kątem i są używane do frezowania pod kątem w celu uzyskania skośnych krawędzi.

10. Frezowanie gwintów: Stosowane do frezowania gwintów śrubowych w otworach.

11. Frezy do drewna: Specjalnie zaprojektowane frezy do obróbki drewna, uwzględniające jego właściwości i delikatność struktury.

To tylko przykłady, a w rzeczywistości istnieje wiele specjalistycznych frezów dostosowanych do różnych zastosowań i materiałów. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od konkretnych wymagań danego zadania.

frezowanie - definicja, proces, narzędzia

Frezowanie w branży reklamowej

Ploter frezujący u producenta reklam zewnętrznych stosowany jest do cięcia tworzyw sztucznych niezbędnych do konstruowania kasetonów reklamowych, do cięcia płyt akrylowych używanych do liter przestrzennych podświetlanych jak również do frezowania na przykład w sklejce celem dekoracji ściennych. Co więcej każda tablica reklamowa swój kształt uzyskuje na ploterze CNC, każdy pylon reklamowy również rozpoczyna się produkować od odpowiednio dociętej płyty czołowej. Po głębszym zastanowieniu można powiedzieć, że mało które oznakowanie zewnętrzne i wewnętrzne nie powstaje przynajmniej w części przy użyciu frezarki!

Nasi klienci