Kreujemy reklamę Wspieramy twój biznes

"Klienci muszą wiedzieć, że reprezentujesz coś dla nich ważnego"
howard schultz

Druk-na-plexi-(pleksi-pmm)–przegląd-najważniejszych-informacji, Druk na plexi (pleksi, pmma) – przegląd najważniejszych informacji,

Druk na plexi (pleksi, pmma) – przegląd najważniejszych informacji

Druk na plexi to popularna metoda pracy stosowana w reklamie, wystawiennictwie oraz dekoracji wnętrz. Pozwala on na uzyskanie trwałych, estetycznych motywów o szerokim spektrum barw. Czym jest plexi i na czym polega nadruk na tym materiale? Jakie zalety ma zastosowanie techniki UV?

Czym jest plexi?

Plexi to wysokiej jakości tworzywo sztuczne. Powstaje najczęściej z przezroczystego akrylu o dużym współczynniku elastyczności. Materiał ten ma doskonałe właściwości mechaniczne i cechuje się niską toksycznością. Pozwala na stosowanie zarówno w budynku, jak i na świeżym powietrzu.

Plexi jest materiałem bardzo uniwersalnym. Może mieć dowolną fakturę i wykończenie, a także zabarwienie. Pozwala na docinanie na dowolne kształty i rozmiary, a także tworzenie wewnętrznych otworów w dużych arkuszach. Z tego powodu z plexi tworzy się m.in. konstrukcje reklamowe.

Druk-na-plexi-(pleksi-pmm)–przegląd-najważniejszych-informacji, Druk na plexi (pleksi, pmma) – przegląd najważniejszych informacji,

Druk na plexi z wykorzystaniem metody UV

Do nanoszenia motywów na plexi wykorzystuje się technikę druku UV. To proces drukowania bezpośredniego. Metoda ta korzysta z pliku znajdującego się na komputerze, który jest przesyłany do maszyny drukarskiej. Następnie dochodzi do nałożenia koloru bezpośrednio na plexi i jego utwardzenia z wykorzystaniem światła UV.

Druk na plexi metodą UV wykorzystuje specjalne atramenty, które zawierają fotoinicjatory. Technika ta zakłada użycie czterech podstawowych kolorów – cyan, magenta, yellow i black. Z barw tych można stworzyć nadruk o dowolnym odcieniu.

Atramenty używane do druku na plexi utwardzają się lub suszą pod wpływem promieniowania UV. Oznacza to, że po naświetleniu motywów stają się trwałe. Dzięki temu mogą być wykorzystywane również w przypadku konstrukcji, które będą stać na świeżym powietrzu.

Zalety druku na plexi

Wydruk na plexi ma wiele zalet. To m.in.:

 • trwałość – zarówno atramenty wykorzystywane podczas druku, jak i samo plexi są odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym zmiennych warunków pogodowych;
 • łatwość przygotowania – obecnie do wykonywania wydruków na plexi korzysta się ze specjalnych drukarek bazujących na metodzie UV. Dzięki nim można szybko przygotować nawet najbardziej skomplikowane projekty;
 • wysoka jakość – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii kolory są żywe, nasycenie wysokie, a detale zachowane w doskonałej jakości;
 • estetyka – druk na plexi daje efekt głębi i wyrazistości kolorów, który jest trudno osiągalny na innych materiałach; współczesne metody umożliwiają też uzyskanie wysokiej jakości detali i krawędzi;
 • uniwersalność – dzięki swojej elastyczności plexi pozwala na kształtowanie w różnorodne formy; z materiału tego można tworzyć dowolne produkty z nadrukiem, od prostych szyldów, po skomplikowane instalacje reklamowe.

Wydruki na plexi mogą przyjmować formę napisów, a także dużych, rozbudowanych motywów z wieloma kolorowymi elementami. Współcześnie stosowane techniki pozwalają na tworzenie dowolnych wzorów, również z drobnymi detalami.

Druk na plexi to technika, która łączy w sobie trwałość, jakość oraz estetykę. Dzięki temu jest chętnie wybierana tam, gdzie liczy się zarówno wygląd, jak i odporność materiału na wpływ zewnętrznych czynników.

Gdzie wykorzystuje się nadruk na plexi?

Druk na plexi to technika stosowana przede wszystkim w reklamie, ale nie tylko. Taką metodę pracy wykorzystuje się do produkcji:

 • stojaków, ekspozytorów, ulotkowników, wizytowników, display’ów,
 • tablic informacyjnych – wewnętrznych i zewnętrznych,
 • tabliczek przydrzwiowych,
 • elementów oświetleniowych,
 • spersonalizowanych nagród i pamiątek,
 • dekoracji do domów i sklepów,
 • elementów komunikacji wewnętrznej – oznaczeń sal, gabinetów, pomieszczeń,
 • mebli, lad recepcyjnych.

Druk na plexi to jedna z podstawowych technik produkcji elementów identyfikacji wizualnej. Umożliwia uzyskanie trwałego nadruku odpornego na promieniowanie UV, dlatego z jego wykorzystaniem powstają m.in. produkty używane na zewnątrz budynków. Motywy zachowują estetyczny wygląd przez lata, pozwalając na wielokrotne korzystanie z gotowego produktu.

Sprawdź również inny artykuł z tej serii: Druk na PCV / PCW. Jaką metodę wybrać? Aplikacja folii? UV? Obróbka

Nasi klienci